دنیای تکنولوژی

ادامه دار بودن مشکل چیپ تا 2022

مشکل جهانی چیپ

یکی از سوالات مشترک در رابطه با کاهش chip این است که در سر تاسر دنیا گلوگاه ها دقیقا کجا هستند؟

از زمان های قبل یکی از علت های اصلی کاهش کالا نبودsilicon  کافی جهت تولید بوده (ماده ای که برای تولید خیلی از بردها و تراشه ها استفاده میشود)، ولی بیشتر از چند ماه است که مشکل بحرانی تر شده و چند کمپانی اشاره میکنند به مشکلاتی فراتر…
شرکت های intel و TSMC دو تا از شرکت های بزرگ تولیدکننده Chip در دنیا هستند ولی هر دو هم عقیده هستند که کاهش تولید chip تا سال 2022 ادامه دارد و مدیران هر دو شرکت بر این باورند که نمیتوانند رزروی برای سال آینده ارائه دهند.
هم اکنون شرکت های مهم و قابلی توجهی نظیر اپل، انویدیا، Broadcom، کوالکام و… به منظور تولید تراشه های خود از کارخانجات TSMC استفاده می کنند. در حال حاضر خطوط تولید تمامی این شرکت ها به دلیل کمبود تراشه های تولیدی توسط TSMC، با مشکل روبرو شده است. در این بین انتظار می رود که محدودیت های تولید و عرضه کارت های گرافیک انویدیا به دلیل کاهش سطوح تولید TSMC، حداقل تا پایان سال جاری میلادی ادامه پیدا کند.
البته اینتل در رابطه با کاهش تراشه صحبت کرده و گفته ظرفیت ها تا دو سال آینده تکمیل میشود، همچنین او میزان کمبود بیش از حد و در خواست بیش از حد را منطقی دانسته که در زیر به برخی از این عوامل اشاره شده است:
  1. کاهش تولید چیپ به دلیل تعطیلی های پی در پی کارخانه های بزرگ جهت کنترل ویروس کرونا
  2. افزایش تقاضای کنسول بازی و کارت گرافیک توسط گمیرها که تعداد آنها بیشتر شده و در دوران قرنطینه کرونایی خانه نشین شده اند !!!
  3. افزایش درخواست رمز ارزها که منجر به مصرف بیشتر منابع کامپیوتری از جمله پردازنده،کارت گرافیک و جدیدا هارد و ssd شده است.
  4. تقاضای بیشتر گوشی ها هوشمند با توجه رشد استفاده شبکه های اجتماعی و روند زندگی ها
  5. افزایش مصرف کامپیوتر های خانگی از pc گرفته تا کامپیوتر کوچک، لپ تاپ و All in One به دلیل دور کاری
  6. افزایش نیازها برای بکارگیری تراشه در گوشی‌های هوشمند5G
  7. تصمیم رئیس جمهور آمریکا مبنی بر کاهش وابستگی این کشور به تراشه‌های شرکت‌های آسیایی
کاهش تولید تراشه در حال حاضر در حال ضربه زدن به تعداد  زیادی از صنایع هست، از جمله شرکت های خودرو سازی که میزان تولیدات خود را کاهش داده اند مثل فورد ,جگوار,ولو,میتسوبیشی و….، شرکت اپل نیز در حال کاهش فروشIPAD  و MAC  هست. همچنین ایالات متحده نیز دچار مشکلات زیادی شده زیرا به دلیل تکنولوژی بالای امنیت در این کشور نیاز مبرمی به انواع تراشه میباشد که تامین کننده اصلی آن شرکت اینتل است.
در این شرایط رئیس شرکت اینتل در تایوان گفته “باشنیدن خبر کاهش تولید تراشه ها سعی کرده ایم میزان بیشتری تراشه برای شرکت های خودرو سازی فراهم کنیم تا حداقل 2 ماه جلوتر باشیم و می توانیم نیاز مشتری های خود را بر آورده کنیم. ما سعی داریم کمی از نگرانی های شرکت های امریکایی که وابسته به شرکت های آسیایی که (75 % از تولید را تشکیل میدهند) بکاهیم.”
البته همه اینها مربوط به تعهدات قبلی این شرکت ها میشود و تامین نیاز بازار جهانی مشمول گذر زمان خواهد شد.
TSMC  و اینتل طی چند سال آینده مبالغ هنگفتی را صرف خرید تجهزات جدید خواهند کرد، TSMC سعی دارد با هزینه 100 میلیون دلاری بتواند از پس تقاضا بربیاید و اینتل همچنان تولید خود را در داخل کشور حفظ کرده و دو کارخانه جدید در اریزونا با هزینه 2 میلیارد دلار در حال تاسیس دارد.
خیلی افراد و سرمایه گذاران نگران این شرکتها با این هزینه های بالا هستند که در توضیح میتوان گفت حتی اگر مشتری های خودرو سازی خود را از دست بدهند، این شرکت های نمی توانند گیمرها را رها کنند، چون بخش عمده ای از درآمدشان به شرکت های تولید گیم مربوط هست، بنابراین لازم نیست که زیاد نگران شرکت های کامپیوتری مانند اینل TSMCو NVIDIA بود.
جمع بندی :
چکیده آنچه در این مقاله خواندید اشاره میشود به کمبود چیپ (که شامل همه موارد استفاده از چیپ مانند پردازنده ها، چیپ گرافیک،چیپ مادربرد، چیپ های موبایل و حتی چیپ های استفاده شده در خودرو) که تا دو سال آینده ادامه دارد.
در نتیجه کاهش تولیدات مینی کامپیوتر، تین کلاینت و هر قطعه کامپیوتری دیگر امری طبیعی بوده و علت افزایش قیمت، تعطیلی کارخانه ها و افزایش تقاضا به علت دورکاری میباشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید