کامپیوتر آماده AlO

آل این وان یا پی سی، کدام بهتر است؟

آل این وان یا پی سی، کدام بهتر است؟

کسانی که به دنبال خرید آل این وان یا پی سی به عنوان یک سیستم یک سیستم و یا حتی جایگزین کردن دستگاه قدیمی هستند، با گزینه‌ها و انتخاب‌های متنوعی روبه‌رو می‌شوند. لپ‌تاپ، تین کلاینت، مینی پی سی، آل این وان و پی سی تعدادی از برترین انتخاب‌هایی هستند که نظر کاربران را جلب کرده‌اند. تفاوت‌های لپ‌تاپ و پی سی و سایر موارد واضح و مشخص است، اما مهمترین مسئله‌ای که در اینجا وجود دارد مربوط به تفاوت‌های آل این وان و پی سی است.

از آنجایی که هر دو دستگاه آل این وان و پی سی دارای عملکرد مطلوبی هستند، بسیاری از کارها را می‌توان توسط آن‌ها به انجام رساند. از این رو اکثر افراد با نیازها و کاربری‌های مختلف به این دو سیستم جذب می‌شوند. در این صورت برای رقم زدن بهترین انتخاب از میان آن‌ها به آشنایی و آگاهی نیاز است. این آشنایی شامل اطلاع از عملکرد کلی، مزایا، موارد استفاده و تفاوت‌های پی سی و آل این وان است. به همین دلیل در ادامه مطلب به بررسی تمامی این موارد خواهیم پرداخت تا بتوان تصمیم‌گیری بهتری را با کمک آن رقم زد.

پی سی (PC)

پی سی (PC)منظور از پی سی (PC) همان دسکتاپ پی سی (Desktop PC) است که از رایج‌ترین و قدیمی‌ترین مدل‌های رایانه به حساب می‌آید. این دستگاه نوعی کامپیوتر شخصی است که حتی در حال حاضر در بسیاری از ادارات و منازل مورد استفاده گسترده قرار می‌گیرد.

کیس‌های بزرگ و اتصال کابل‌های فراوان به این کیس‌ها اولین موردی است که هنگام تصور پی سی به ذهن می‌رسد. برای استفاده و به‌کارگیری این نوع کامپیوتر باید کیس و مانیتور را به طور مجزا تهیه کرد. مانیتور، کیبورد، ماوس و سایر قطعات جانبی به کیس متصل خواهند شد. در اغلب موارد این دستگاه اندازه بزرگی دارد و فضای به نسبت زیادی را هم اشغال می‌کند.

تنوع بی‌شماری در تولید کیس یا پی سی وجود دارد. از این رو مصارف، کاربردها و نیازهای فراوانی را پوشش می‌دهد. در نتیجه استفاده از آن‌ها از گذشته تاکنون بسیار رایج بوده است. همچنین از لحاظ قطعات داخلی می‌توان گفت با توجه به مدل کیس، همراه با انواع و اقسام هارد، CPU، GPU، پورت‌های گوناگون و غیره تولید می‌شوند.

در نتیجه هر شخصی با هر نوع نیاز و کاربری می‌تواند مدل دلخواه را از میان تنوع بی‌نظیر آن پیدا کند و مورد استفاده قرار دهد. البته این موضوع تا زمانی ممکن است که مصرف کننده به دنبال صرفه‌جویی در میزان استفاده از فضا، هزینه و مصرف برق نباشد.

مزایای استفاده از پی سی

مزایای استفاده از پی سیدر گذشته تعداد و نوع سیستم‌های کامپیوتری بسیار محدود بودند و تقریباً پی سی یا رایانه شخصی تنها انتخاب مناسب محسوب می‌شد. از این رو دارای مزایای بسیاری بود، به این دلیل که می‌توانست کاربران و مصرف کنندگان را به اهداف خود برساند.

در مقابل پس از مدتی تولید و تنوع کامپیوترها رواج یافت و حتی مصارف پیچیده‌تر و سخت‌تر شدند. در نتیجه مدل‌های گوناگونی از کامپیوتر به بازار ورود پیدا کردند و از مزایای استفاده از پی سی کاسته شد. البته همچنان به دلیل وجود مدل‌های قدرتمند و متنوع می‌توان تعدادی مزیت را برای آن‌ها در نظر گرفت که مهمترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • دارای مدل‌ها و قیمت‌های بسیار متنوع
 • مناسب برای فضاهای بزرگ
 • امکان استفاده در صورت عدم نیاز به جابه‌جایی مکرر
 • قابل استفاده مدل‌های قدرتمند برای پردازش‌های سنگین

با وجود این مسائل همچنان عده‌ای از افراد به دلایل شخصی استفاده و به‌کارگیری پی سی را ترجیح می‌دهند. به همین دلیل همواره برندهای معروفی به طراحی و تولید انبوه آن پرداخته‌اند.

آل این وان

آل این وانبه طور کلی آل این وان (All In One) با عنوان کامپیوتر یک پارچه یا کامپیوتر همه کاره شناخته می‌شود. در این سیستم‌ها تجهیزات اضافی حذف شده است. در نتیجه تمامی تجهیزات و اقلام لازم برای پردازش عالی در یک مانیتور خلاصه شده‌اند. به عبارتی دیگر در آل این وان ها خبری از کیس‌های بزرگ و سنگین نیست، بلکه تنها یک مانیتور سبک جایگزین آن‌ها شده است.

البته شایان ذکر است که در مجموع آل این وان در دو نوع مختلف تولید می‌گردد:

مدل‌هایی که مشابه تین کلاینت عمل می‌کنند. به این معنا که نیازی به اتصال سرور مرکزی ندارند و به‌طبع دارای عملکرد مستقلی هستند. در این نوع آل این وان امکان نصب ویندوز وجود دارد. پس می‌توان گفت مثل کامپیوتر شخصی یا پی سی عمل می‌کند.

مدل‌هایی که مشابه زیرو کلاینت عمل می‌کنند. در این نوع از آل این وان باید برای انجام امور و پردازش‌ها به یک سرور مرکزی متصل بود. از این رو دارای عملکرد مستقلی نیستند و منابع خود را از سرور اصلی دریافت می‌کنند. چنین نمونه‌هایی بیشتر در محیط‌های کاری بزرگ و خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای کاربران مزایای مخصوصی را به ارمغان می‌آورند.

مزایای استفاده از آل این وان

مزایای استفاده از آل این وانمدرن و پیشرفته بودن آل این وان یا کامپیوتر یک پارچه موجب ایجاد مزایای متعددی برای کاربران آن شده است. از این رو میزان تولید و بهره‌گیری از آن روزبه‌روز در حال افزایش می‌باشد و روزانه مدل‌های بهتر و قدرتمندتری وارد عرصه بازار می‌شود. به عنوان تعدادی از مزایای آل این وان می‌توان چنین مواردی را نام برد:

 1. کامپیوتر یک پارچه دارای طراحی ظاهری زیبا و مدرنی است.
 2. اشغال فضای کمتر، عدم استفاده از کیس بزرگ و جاگیر و حذف کابل‌های اضافی مهمترین مزیت کامپیوتر همه کاره به حساب می‌آید.
 3. این نوع سیستم کامپیوتری دارای مصرف برق یا انرژی به نسبت کمی است.
 4. به‌کارگیری و استفاده از آل این وان آسان است.
 5. بسیاری از آن‌ها دارای قابلیت‌ها و امکاناتی ویژه نظیر صفحه نمایش لمسی هستند.
 6. در اکثر مدل‌ها به خرید جداگانه یا مجزای ماوس و کیبورد نیازی نخواهد بود.
 7. امکان جابه‌جایی و حمل و نقل آن‌ها به نسبت آسان‌تر است.

البته هر مدل خاص از مزایا و قابلیت‌های منحصر به فردی برخوردار است که هر یک از آن‌ها به نحوی موجب سهولت در استفاده و رضایت کاربران شده است. در نهایت تنها باید از تفاوت آن با پی سی اطلاع یافت تا تصمیم‌گیری بهتری را رقم زد.

مهمترین تفاوت ها برای انتخاب آل این وان یا پی سی

برای پی بردن به اینکه آل این وان بهتر است یا پی سی، باید از تفاوت‌های کلی آن‌‌ها اطلاع یافت. مهمترین موارد را می‌توان در ۷ تفاوت خلاصه کرد.

کیس: اصلی‌ترین تفاوتی که کاملاً مشخص است، تفاوت بین داشتن کیس و نداشتن آن می‌باشد. در واقع یکی از مهمترین اهداف طراحی و ساخت آل این وان حذف کیس‌های بزرگ و اضافی پی سی بوده است. در آل این وان تمامی قطعات لازم در پشت مانیتور نصب می‌شوند. در نتیجه می‌توان این موضوع را به عنوان مهمترین تفاوتی دانست که موجب جذب کاربران به هر یک از این دو دستگاه می‌شود.

صفحه نمایش: کامپیوتر همه کاره یا آل این وان با اندازه‌های صفحه نمایش ۱۸ الی ۲۷ اینچ تولید می‌شود. صفحه نمایش این سیستم دارای کیفیت Full HD است. در حالی که این مزایا در کامپیوتر شخصی یا حتی لپ‌تاپ به میزان کمتری وجود دارد و گاهی موجب هزینه‌های بیشتری می‌شود.

از طرفی دیگر آل این وان دارای مانیتور تاچ است. این موضوع از نقطه نظر بسیاری از کاربران به خصوص گرافیست‌ها و طراحان به عنوان یک برتری بزرگ به شمار می‌رود. استفاده از قلم هوشمند و اجرای انواع نرم‌افزار‌های حرفه‌ای برای امور گرافیکی و طراحی، اغلب باعث ترجیح دادن این دستگاه بر پی سی شده است.

ظاهر و جلوه: اگرچه معمولاً تصمیم‌گیری در خصوص ظاهر یک محصول یا سیستم به صورت شخصی انجام می‌شود، اما اکثر افراد بر زیباتر و مدرن‌تر بودن آل این وان نسبت به پی سی توافق دارند. در واقع حذف کابل‌های اضافی و کیس موجب ایجاد فضایی منظم و شکیل توسط کامپیوتر همه کاره شده است. حتی می‌توان گفت نوع طراحی و ساختار ظاهری این مانیتور بسیار منحصر به فرد و جذاب محسوب می‌شود.

ارتقای سخت‌افزار: هنگام تولید و طراحی کامپیوتر یک پارچه به منظور محدود کردن میزان اشغال فضا، تمامی قطعات لازم را به صورت فشرده در کنار یکدیگر قرار می‌دهند. از این رو کاربر نمی‌تواند شخصاً برای تعویض یا ارتقاء سخت‌افزار اقدام کند. بلکه باید اقدامات مربوطه توسط یک متخصص صورت گیرد. در مقابل در اکثر مدل‌های پی سی این مشکل وجود ندارد و به عبارتی ارتقاء سخت‌افزار آسان‌تر است. در نتیجه هنگام خرید آل این وان باید به مشخصات و نوع سخت‌افزار دستگاه دقت کرد.

پردازنده: فشرده کردن و حذف کیس در تولید آل این وان به معنای محدودیت در سرعت آن نیست. بلکه در بسیاری از مدل‌های باکیفیت آن از پردازنده قوی ۴ یا ۸ هسته‌ای استفاده شده است. البته در انواع مدل‌های پی سی هم می‌توان نمونه‌های بی‌شماری با پردازنده قوی یا ضعیف یافت.

امکان جابه‌جایی: مشخصاً انجام حمل و نقل یا جابه‌جایی کامپیوتر همه کاره به دلیل عدم وجود کیس آسان‌تر انجام می‌شود.

قیمت: از آنجایی که هر دو سیستم در مدل‌های متنوعی تولید می‌شوند، نمی‌توان قیمت خاصی را برای هر یک از آن‌ها در نظر گرفت. در واقع امکان خرید آل این وان و پی سی با قیمت پایین یا بالا وجود دارد.

در نهایت موارد مذکور شامل مهمترین عواملی می‌شود که باید در خصوص کامپیوتر همه کاره و کامپیوتر شخصی دانست تا در نهایت بتوان بهترین گزینه را برگزید.

دیدگاهتان را بنویسید